Infectie

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Stiffler cu 14 ani in urma.

Buna seara tuturor, ma framanta si pe mine o chestiune de aproximativ 2 ani, poate reusiti sa ma lamuriti si pe mine. M-am trezit intro dimineata cu febra 37 si ceva...nu am bagat in seama...a 2-a zi la fel...doar ca, surpriza, aveam amigdalele de marimea unei mingi de golf, si toti ganglionii de pe gat erau umflati,parca erau margele. Am fost la o prietena de familie, doctorita, si mi-a spus ca trebuie sa fac moldamin urgent...sa nu se sparga amigdalele. Ciudat e ca mi-a aparut un ganglion mai sus de marul lui adam, chiar sub barbie. Am facut setul de injectii cu moldamin, s-a rezolvat, treptat mi s-au desumflat amigdalele. M-am dus la doctor si am facut exudat-ul de 2 ori in interval de 3 luni si nu am avut nimic, niciun microb. Au trecut 2 ani de atunci si tot mai am pe gat acesti ganglioni care se simt la atingere...pe care pana atunci nu i simteam...plus acel ganglion de sub barbie care nu mai dispare...Plus ca am si in spatele capului acei 2 ganglioni foarte mariti...deasupra cefei...cred ca stiti la care ma refer..sunt pozitionati simetric, unul in stanga si celalalt in dreapta. Nu ma dor, doar ca vreau sa stiu daca sufar de ceva, sau am vreun microb...Aveti vreo idee ce poate fi ? De ce nu se mai desumfla ?

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Cel mai bine este sa-ti faci niste analize la sange. Bafta

Stiffler

acum 14 ani

Citat:
Cel mai bine este sa-ti faci niste analize la sange. Bafta

mi-am facut..si e totul ok...dar nu inteleg dc sunt mariti toti ganglionii in corpul meu...si tot fac febra 37...in fine..cred ca trebuie sa ma obisnuiesc ca nu gasesc niciun raspuns la niciun doctor....

Taisia82599

acum 14 ani

Buna!
Nu sunt medic, dar trec prin situatie asemanatoare, nici eu nu am crezut ca este ceva, dar pana la urma s-a constatat ca m-am inselat.
Sfatul meu este sa mergi de urgenta la un medic hematolog, doar la hematologie se fac analize spacifice de sange. Daca este ce banuiesc (spar sa nu fie), doar un medic hematolog stie ce tratamnt trebuie urmat. NU MAI PIERDE TIMPUL, orice intarziere inseamna foarte mult!

ELENA p

acum 11 ani

sper sa nu ai cancer