infectie stafilococul auriu

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Mycobacterium avium intracelulara

Postata de adela_maria cu 14 ani in urma.

E posibil ca infectia cu stafilococul auriu , netratata , sa creeze probleme neurologice, stari de rau cu lesin , amorteala, tremuraturi cu imposibilitate de a vorbi????

Raspunsuri (70)

Dr. Interne

acum 14 ani

Nu ati precizat locul infectarii cu Stafilococul auriu?! De regula orice infectie netrata poate determina complicatii respectiv diseminare sistemica - afectarea inclusiv a SNC - sistemului nervos cerebral.

adela_maria

acum 14 ani

Infectia cu stafilococul auriu a fost depistata la nivelul gatului, in urma unor analize facute pentru amigdalita.De altfel amigdalele au fost scoase anul trecut prin toamna, erau mari , pietrificate , lipite de gat si au fost scoase cu greu. Inainte de operatie lesina des, ii era rau , era luat cu salvarea aproape zilnic.Dupa operatie scut timp simtomele au disparut, acum au revenit.Lesina, si face crize de tremurat cu imposibilitatea de a vorbi

Valentin

acum 11 ani

Bunica mea s-a operat de fibron in urma cu 2 saptamani.. incepuse sa se simta bine.. putea sa mearga sa vb .. incepuse sa manance.. pana acum 2 zile cand nu s-a mai dat jos din pat.. nu mai vorbea si tremura toata...medicii din spital spunand ca a luat virusul stafilococ auriu din spital... iar azi dimineata mi s-a spus ca a faqut un attack cerebral.. este posibil ca atacul cerebral sa fie de la stafilococul auriu??

valentingeorgian25

acum 11 ani

E posibil ca infectia cu stafilococul auriu sa creeze probleme neurologice?... atack cerebral.. imposibilitate de a vorbi .. tremuraturi si amorteala?

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

In secolul XXI, medicul nu poate face abstractie de "n" factori ce intervin in scaderea imunitatii : poluare, sedentarism, alimentatie plina de E-uri, stress, "lipsa antrenamentului imunitar", tulpini microbiene si virale adaptate genetic la antibiotice, virucide, etc .
Cel mai sanatos este sa avem o imunitate puternica .
Imunostimulantele naturale pot optimiza activitatea de productie a limfocitului T . Atentie la persoanele alergice care nu au voie sa ia imunostimulante, pot dezvolta, agrava bolile autoimune .
Nu este de neglijat nici tratamentul homeopatic .
In trecut foloseama la greu autovaccinurile, acum prefer nosodele de tipul Streptococcinum, Stafilococcinum, Colibacilinum, Klebsiella, Epstein Barr, Zooster, etc dar nu neglijez nici terenul pacientului . Daca nu ai raspuns imunitar, orice produs de imunostimulare ( inclusiv Corynebacterium Parvum ) nu are efect .

mike70_is

acum 14 ani

Cu respect va rugam dle doctor,un raspuns mai pe intelesul oamenilor simpli,scuze dar nu intelegem termenii?!
Va multumesc!

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Imi vine greu sa explic simplu, dar imi spuneti cu ce va pot ajuta si va raspund .

Ema

acum 14 ani

Prezenta stafilococului aureus in sputa sensibil doar la vancomicina indica un stafilococ meticilino rezistent?e indicat in aceasta situatie vaccinul stafilococic D produs de Cantacuzino?Ce rezultate se pot obtine prin folosirea acestui vaccin?multmesc!

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Am folosit si eu la pacienti autovaccinul, dar nu totdeauana am obtinut un raspuns imun satisfacator . Medicul D-vs curant trebuie sa stie asta .

ANA

acum 14 ani

In urma examenului de secretie vaginala s-au depistat foarte frecvente colonii Staphilococcus Aureus si relativ frecvente colonii de candida Albicans
Am 58 de ani si nu inteleg de unde pot lua aceste ciuperci
Ce tratament eficdace imi recomandati.
Va multumesc!

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Dupa consumul de antibiotice, cresc colonii de Candida albicans .

mihaela

acum 14 ani

Copilul de care am grija in urma analizelor de sange a fost diagnosticat cu stafilococul auriu.
Vreau sa fac si eu analiza sangelui pentru a stii sigur daca am luat si eu aceasta bacterie la Institul Cantacuzino si nu stiu ce fel de analize sa cer sa mi se faca. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

1. Din secretii, pustule recoltare, ansa platina
2. IgG Stafilococ ( din cate stiu nu au reactivi )
Incercati la Institut, au specialisti buni .

daniela

acum 14 ani

Stafilococul auriu se poate transmite?

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Da .

sab

acum 14 ani

Cum se transmite stafilococul?

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

SANGE, SALIVA

Ema

acum 14 ani

poate stafilococul sa devina rezistent la un antibiotic desi nu am luat acel antibiotic niciodata in viata mea??acum 1 an era sensibil la linezolid iar acum e rezistent la acest antibiotic desi nu m luat acest medicament!multumesc

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Normal, s-a demostrat scaderea imunitatii prin antibioticehttp://acpunctura.forumgratuit.ro/imunitate-vaccinuri-f21/antibioticele-scad-imunitatea-t226.htm

Ema

acum 14 ani

am inceput un vaccin stafilococic.acum sunt ok.problema e ca daca se reactiveaza infectia mai am o singura sansa ca si antibiotic:vancomicina..mi-e teama ca in timp ce fac vaccinarea sa nu devina rezistent si la vancomicina.

Pag 1 din 4