infectie stafilococ auriu sau epidermis

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de gaby08 cu 10 ani in urma.

Mi-au aparut de ceva timp niste cosuri mici pe frunte si dupa ce am efectuat analize din cultura provenita din acnee cu antibiograma s-a depistat, la doua laboratoare diferite stafilococul auriu si epidermidis. Am urmat un tratament de 10 zile cu antibioticul ofloxacin la care sunt sensibila conform celor doua antibiograme si in timpul tratamentului acneea a disparut insa la putin timp dupa ce l-am terminat mi-au aparut din nou pe toata suprafata fruntii. Intrebarea mea este daca ar avea vreun efect sa mai urmez un alt tratament eventual cu alt antibiotic, vancomicina am citit ca ar fi folositoare, sa sa incerc sa fac un autovaccin direct. Va multumesc

Raspunsuri (3)

Florentina

acum 10 ani

Ai incercat tratamentul cu nuca neagra americana, capsule de pelin si capsule de cuisoare?

alina

acum 10 ani

buna...si eu am aceeasi problema...dar la mine mi''a iesit streptococ coagulazo-negativ...am fc 8 zile de gentamicina injectabil si acum 10 zile cu ciprolen..insa nu mi-a trecut acneea:(,,,si vreau sa repet analizele si sa vad...

Razvan

acum 8 ani

Iti recomand acest articol:

http://stafilococ-auriu.com/scapa-in-27-de-zile-de-stafilococul-auriu-tratament-naturist/

In el vei gasi tratamentul prin care vei scapa de acest stafilococ!