Infectie acuta cu Borellia

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Alina Gabriela56675 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Sunt ingrijorata pentru ca la sfarsitul lunii mai am fost intepata de o capusa. Nu stiu exact cand s-a produs intepatura dar simptomele au fost recunoscuta de o d-na dr. dermatolog. Mi-a recomandat in prima faza 10 zile zynat. Nu am luat decat 7 zile pentru ca am hepatita C si am simtit ca ficatul meu nu mai poate duce medicamentul. Intre timp am primit si rezultatul serologie Borellia:

Infectie acuta cu Borellia, mai precis
Borellia IgC 125 in loc de < 10 iar
Borellia IgM 41 in loc de < de 18

Ca urmare d-na dr. mi-a dat 21 de zile augumentin de 1 gr/ 1 la 12 ore. I-am spus de problema cu ficatul si mi-a recomandat sa iau macar 14 zile. In plus in 1997 am fost operata de neo de san si constat o cadere serioasa a imunitatii. Mai nou sunt suspectata de zona Zoster. Pot lua atata timp antibiotic fara sa-mi dau complet sistemul imunitar peste cap? Sunt f ingrijorata. Exista si antibiotice naturale la care as putea apela? Cum as putea sa-mi ridic imunitatea ca sa pot face fata infectiilor repetate. Va multumesc mult.

Raspunsuri (12)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ac***a si o suferinta hepatica,ar fi preferate preparatele naturiste din farmaciile speciale de profil pentru cresterea imunitatii Deasemeni propolis .

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Antibiotice "naturale" nu exista..., nu care sa fie eficiente in borelioza. Deci, e necesar sa luati antibioticele prescrise si atat timp cand v-au fost recomandate, chiar daca aveti hepatita C si sa suplimentati tratamentul cu ceva protectoare hepatice (de ex. Liv 52 sau Silimarina, dar sunt multe pe piata, intrebati in farmacii! - multe sunt chiar extracte din plante).

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Alina Gabriela56675

acum 12 ani

Multumesc mult pentru sfaturi. Am sa urmez deocamdata recomandarile medicului dermatolog, adica am sa iau augumentin cat voi putea, dar nu mai mult de 14 zile. Cei de la Fares spun ca Bioseptplus functioneaza ca un antibiotic dar nu stiu daca are efect la Borellia. Ca supliment o sa iau Cat''s claw, intr-un pliant Secom am vazut ca se recomanda complementar in infectiile cu Borellia. O sa merg si pe polen si propolis. Ma deranjeaza starea de subfrebilitate pe care o simt, ma invart la 37,2. Nu stiu ce sa zic de MMS, inca nu m-am lamurit.

Costin

acum 12 ani

Alina, iei (ai luat) degeaba antibiotic 14 zile. Ciclul de viata al spirochetelor care provoaca boala Lyme este de 28 de aceea tratamentul cu antibiotic ar trebui sa fie de minim 28 de zile! (unii recomanda tratament legat timp de 2 luni, care sa acopere 2 cicluri de viata). apoi nu se merge pe monoterapie ci pe politerapie. se prefera asocierea unui (sau chiar a doua antibiotice) cu un anti-parazitar (tinidazole). Ar trebui sa faci antibioticul (2-3 luni si apoi sa treci pe naturiste). in plus, o dieta vegetariana poate fi de folos.
Multa bafta!

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Alina Gabriela56675

acum 12 ani

Medicul mi-a dat probiotic dupa fiecare doza de antibiotic. Am sa aprofundez informatia despre MMS.

Alina Gabriela56675

acum 12 ani

Am aflat informatii deosebit de interesante de pe site-ul www.lyme.ro initiat de o persoana care a descoperit boala lyme la 8 ani de la declansare. A urmat 20 de luni de tratament cu antibiotic fara rezultate spectaculoase. Apoi a trecut pe un tratament naturopat care l-a ajutat enorm si acum la 14 ani de la declansarea bolii se declara vindecat.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Alina Gabriela56675

acum 12 ani

Cred ca am declansat comentarii care nu sunt OK. Multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat. In continuare am sa tin cont de sfatul medicului care mi-a descoperit afectiunea, dar voi tine cont si de informatiile primite de la cei care au rezultate in tratamente naturiste. D-l nu a reusit singur sa se faca bine, a procedat asa cum vreau si eu, a combinat sfaturile medicilor cu cele ale specialistilor in medicina naturista. Asa a reusit sa-si rezolve toate problemele legate de efectele nocive ale curelor de antibiotic asupra organismului. Nu stiu daca la noi exista un specialist in aceasta boala, in plus fiecare organism raspunde altfel. Acesta este ultimul meu comentariu pentru ca ma simt destul de prost si ma indispune un anume mod de a comenta tipic romanesc.