heliobacter pylori

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de lavina303 cu 10 ani in urma.

buna ziua ! in luna feb a acestui an am fost diagnosticata cu heliobacter pylori am luat trat cu antibiotice iar acum ccateva zile mi-am facut iar analiza la sange si mi-a iesit un indice de 3,52 U/ml intrebarea mea este urmatoarea mai am bacteria sau doar anticorpii?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sunt doar anticorpi care pot persista ani indelungati dupa infectia acuta su Helicobacter pylori. Nu necesita tratament.

Adrienne

acum 10 ani

Depistarea antigenului H. pylori din materiile fecale, are o acuratete de 90% in ceea ce priveste eradicarea infectiei, dupa tratament.