heliobacter pylori

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de elena neamtu cu 13 ani in urma.

calea de transmitere

Raspunsuri (1)

Pena

acum 13 ani

Cauze si factori determinanti:
►predispozitie genetica
►varsta, fiind preponderenta peste 50 de ani dar poate sa apara si la varste mai tinere, chiar la copii
►circulatia sau desfasurarea activitatilor socio-profesionale in spatii aglomerate, modul de transmitere a Helicobacter Pylori se face interuman (pe calea aerului, prin respiratie, stranut, tuse), prin sarut, alimente sau apa contaminata
►igiena necorespunzatoare, maini ,alimente nespalate
►folosirea toaletelor publice (localuri, restaurane, hoteluri),acelorasi cuverturi, haine de imprumut