helicobacter se ia prin activitate sexuala?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de danacrisa cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca aceasta boala se transmite prin activitate sexuala.
Daca mai ai voie sa faci dragoste cu sotul tau, sau nu.

Raspunsuri (11)

Csara

acum 13 ani

Helicobacter pylori se gaseste in stomac, iar unul dintre modurile de transmitere este prin sarut, prin contactul la nivel oral cu saliva persoanei care are aceasta bacterie

danacrisa

acum 13 ani

Asta inseamna ca nu mai am voie...si am inteles ca se scapa greu de bacterie, in ani de zile! iau de 2 zile claritromicina si ma simt cam ametita. Am sunat doctora si mi-a zis sa continui dar sa beau multe lichide, si daca chiar nu suport sa-l opresc si sa continui cu celalalt antibiotic!
va multumesc,
Daniela

Uluruna

acum 13 ani

Aveti voi, dar nu... va sarutati, daca puteti... Prin contact sexual nu se transmite. Una dintre schemele de tratament contine un antibiotic, metronidazol, si omeoprazol sau ranitidina, iar tratamentul daca este urmat corect timp de 14 zile de catre toti cei infectati si se previne reinfectarea, bacteria este eradicata. Eu ti-as recomanda sa iei si un antimicotic oral (nistatin, nizoral, etc) pentru ca de la dozele de antibiotic e posibil sa faci candidoza.

danacrisa

acum 13 ani

Dimineata inainte de a manca iau Lanzul,apoi mananc, si dupa aprox 30 min iau Klacid.
Dupa o saptamana schimb antibioticul cu Amoxicilina.
Trebuie sa iau animicoticul in acelasi timp?

Multumesc mult!
Daniela

danacrisa

acum 13 ani

Ma refeream daca sa iau nizoral pastile(sau comprimate) in aceeasi perioada cu antibioticul ...
In acelasi timp mai iau si clorefniramin seara si flonidan dimineata, pentru niste eczematide.

Clara

acum 13 ani

Da, antimicoticul se ia in acelasi timp cu tratamentul. Intreaba medicul care ti-a dat tratamentul cate zile sa-l iei.

andreea

acum 13 ani

Eu am luat prin sarut si prin aer de la prietenul meu helicobacter si am incercat zeci de tratamente si cu antibiotice si cu ulei de oregano, dar nu au avut efect bun, de vre-o 2 saptamani iau tratament tot naturist cu broccoli sprouts, mastic gum extract si colostrum de la cluj, sunt facute de americani, de firma source naturals, deja nu mai am simtome si am incredere ca o sa scap insfarsit de bacteria asta nenorocita, am vazut pe diferite forumuri ca multa lume a facut tratamentul asta 3 luni si s-au insanatosit. Sper sa ma fac si eu bine, ca doar nu sunt eu un caz mai special :)). Nu stiu totusi cum o sa am atata ambitie sa fac tratamentul pana la capat, ca dureaza 3 luni si trebuie luate cele trei produse la ore fixe.

ina

acum 13 ani

in mod normal antimicoticul se i-a cu 30 de min inainte sau 30 dupa ce administrezi antibioticul

danacrisa

acum 13 ani

multumesc mult!

maha marijane

acum 13 ani

eu stiu ca tre luate 2 antibiotice odata,de ex claritromicin plus amoxicilin si controloc pt stomac

lupulescu

acum 11 ani

Poti incearca tratamentul cu mastic gum, broccoli sprouts si colostrum de la cluj, multa lume s-a insanatosit cu aceste 3 medicamente naturale. Stiu de tratament de la fratemio ca el se tot vaita de probleme cu stomacu si a bagat saracu o gramada de antibiotice de la care ii era tot mai rau.

Uite un link: www.naturanoastra.ro