helicobacter pylori

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de jorovlea cu 12 ani in urma.

Buna! spuneti-mi va rog cit de periculoasa este aceasta helicobacterie pylori ? va multumesc anticipat

Raspunsuri (5)

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

Da,poti face ulcer.
Si daca o sa intrebi cat e de periculos ulcerul,mai tasteaza,poate te luminezi.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

infectia cu Helicobacter pylori este foarte frecventa in pop**atie, doar ca nu la toata lumea aceasta infectie se manifesta in vreun fel. la majoritatea persoanelor, nu exista nici un simptom si nu se recomanda nici un tratament.
daca aveti orice simptom digestiv, trebuie sa va prezentati la medic, si acesta in functie de consult si analize va decide un anumit tratament.
cat despre periculozitatea acestei infectii, atunci cand este insotita de manifestari digestive, netrata, pe termen lung, creste riscul de ulcer si cancer gastric

va urez o seara buna

jorovlea

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns

jorovlea

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns

Alex

acum 12 ani

Cancer? Auuuuu