Giardia

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Dia81 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.I-am facut baietelului meu de 1 an si 9 luni analizele de sange, urina si fecale iar rezultatele sunt:
- coproparazitologic(efectuat de 2 ori la interval de 7 zile): Negativ
-urocultura: negativ
-hemoleucograma:valori modificate:RDW:17,6, PDW:16,9, EO%:4,57
Medicul de familie mi-a spus ca are GIARDIA din cauza ca EO% este crescut si i-a dat tratament cu Giardinophyt 1 ml/zi timp de 6 luni!
Sunt sceptica in privinta diagnosticului!Vreau o a doua parere!Are sau nu Giardia!!!Si daca are nu ar trebui ca toti membrii familiei sa faca tratamentul?
Va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Din expunerea d-tale si din datele pe care le prezinti reies urmatoarele idei :
1 . EOS in sange usor crescute (fata de 0-3 % in mod normal ) pot pleda pentru o stare de alergie a organismului, mai ales ca ,
2 .Examenul coproparazitologic repetat este negativ (deci exclude prezenta giardiei intestinale)
3.Tratamentul intr-o asemenea situatie nu este recomandat, decat daca medicul are si alte considerente.
3.Chiar in cazurile in care giardia ar fi prezenta, trtamentul poate fi facut, fie cu doza unica , fie fractionat pe o perioada de maximum 6-7 zile si nu 6 luni (cum scrieti d-voastra )
4. In. asemenea situatie controlul eficacitatii tratamentului se face printr-un nou examen coproparazitologic....care trebuie sa fie negativ.
Verificati din nou buletinul cu analizele efectuate, pentru a nu fi in greseli .

Dia81

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru raspuns.Buletinul de analize este corect, cum vi l-am prezentat si m-am uitat din nou pe reteta si medicul de familie a scris Giardinophyt 1 ml/zi timp de 6 luni.Poate a gresit cand a scris!!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Nu pot comenta mai mult. Un lucru este sigur : Nu trbuie facut tratament pentru lambliaza, in fata acestor analize.
Lambliile devin paraziti ,cand ies din oualele ajunse prin mainile murdare in gura,respectiv intestinul omului. Examenul coproparazitologic pune in evidenta oualele acestui parazit, atunci cand ele exista. La copilul d-vs examenele sunt negative. deci nu exista infestatie,nu trebuie tratament. Sanatate

Dia81

acum 13 ani

Multumesc, inca odata!Sanatate si d-vs!