Furuncul

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de laurd_dumi cu 12 ani in urma.

Buna ziua,acum 2 luni in urma unui furuncul care mi-a iesit in nas, am facut o antibiograma in urma rezultatului am fost depistat cu stafilococ auriu.Am facut tratament 10 zile cu ciprinol intravenos dupa care furuncul sa vindecat.Acum 2 zile mi-a iesit iarasi un furunc tot in aceeasi nara.Va rog sa-mi spuneti ce tratament trebuie sa iau ?
Multumesc.

Raspunsuri (2)

laurd_dumi

acum 12 ani

Am uitat sa mentionez ca este este sensibil la Amoxicilina+Ac.cl;Cefotaxim;Cefoxitin;Oxacilina;Gentamicina;Lincomicina;Ofloxacin;Teicoplanin;
Vancomicina.

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi administra ca tratament oricare antibiotic dintre cele la care s-a decelat sensibilitate. Puteţi începe cu administrarea Oxacilinei