Flatulenta excesiva? Cauzata de vreo bacterie?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de spooky cu 9 ani in urma.

De cateva saptamani m-am lasat de fumat si de atunci am si o problema cu flatulenta excesiva, initial am crezut ca este un efect secundar corelat nicotinei insa problema tot persista si cum mananc ceva cum se porneste... este foarte stresant si ma infometez deoarece nu pot iesi in public dupa ce mamanc, si urmeaza sa imi refac si o operatie (estetica la sani) in curand si as vrea sa rezolv aceasta problema, ce ma sfatuiti, ce analize ar trebui sa fac si unde ? Multumesc

Raspunsuri (8)

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu prea are legatura fumatul cu flatulenta, cred ca este posibil sa fie o intoleranta la un aliment anume, poate chiar o bacterie.Ganditi-va ce mancati intr-o zi obisnuita cand apar aceste simptome ca sa puteti identifica cauza.Puteti merge la un medic gastroenterolog ca sa va dea niste investigatii suplimentare.Flatulenta este ceva normal, insa daca va deranjeaza prea rau mergeti la doctor, pana atunci spuneti-mi ce mancati intr-o zi cand aveti aceste probleme.

spooky

acum 9 ani

Pai in principiu am o alimentatie foarte variata, carne diversa zilnic (porc, pui, vita) , legume si fructe diverse (spanac, supe creme, cartofi prajiti, salate mixte) nu am mancat zilnic acelasi aliment si nu am baut acelasi ceai sau suc, singurul lucru care s-a schimbat in rutina mea e faptul ca m-am lasat de fumat si am marit usor portiile de la cele 2 mese prinipale pe zi la inceput acum insa mentinandu`ma la aceiasi cantitate redusa de hrana pe care o consumam si inainte de a ma lasa de fumat :( in schimb problema e zilnica... ce fel de analize trebuie sa solicit ca eu vin in cateva zile in tara si as dori sa caut deja o clinica in constanta si sa ma si programez, pentru a vedea ce este de facut mai ales ca am si o operatie in curand, va multumesc

FreeStyle11

acum 9 ani

Oricum analizele ti le da medicul, nu ti le poti da tu.Mergi la medicul GASTROENTEROLOG si iti va spune ce analize sa faci, dar nu cred ca e suficient ce ai spus despre stilul alimentar, cred ca ai omis ceva.

spooky

acum 9 ani

nu cred ca am omis nimic esential, sa specific ca acum o luna si o sapt am fost in singapore si indonezia cateva zile si ma gandesc sa nu fi mancat/baut acolo ceva care sa imi fi provocat o infectie, desi presupun ca nu ar fi durat 2-3 saptamani pana cand ar fi inceput sa se manifeste simptomele... zic eu...

FreeStyle11

acum 9 ani

Dute la medic gastroenterolog si vom vedea.Pana atunci stai linistita ca oricum nu ai nimic grav.

GVC

acum 9 ani

Poate ne impartasesti si noua experienta ta in continuare. Sunt si altii in aceeasi situatie si ne-ar prinde bine daca am putea trage si niste concluzii : alimentatie, stres, Singapore, metabolism etc. Multumim mult !

Utilizator11545852284

acum 5 ani

Au trecut 4 ani de la postare. Cum ați rezolvat între timp situația cu balonarea excesivă? Soțul meu are simptome similare după sevraj de nicotină. Chiar a dezvoltat un sindrom gastro cardiac însoțit de fibrilație.

[email protected]

acum un an

Bună ziua. Am aceeași problema. M-am lăsat de fumat și imediat a început flatulenta și constipația. Indiferent ce as manca, chiar și sub tratament cu pantoprazol. Din păcate nu sunt atât de tare ca voi și am reînceput sa fumez deși nu mi place și nu mai vreau sa mai fumez. O zi pauza de fumat egal la mine cu o balonare excesiva și retenție de apa, atât de severe încât am insuficienta respiratorie. Ma puteți ajuta?