ERITEM NODOS

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de P13 cu 10 ani in urma.

IN MARTIE FETITA MEA AFOST DIACNOSTICATA CU ERITEM NODOS, STREPTOCOC BETA HEMOLITIC. I S-A ADMINISTRAT PENICILINA SI HIDROCORTIZIN INTRAVENOS 10 ZILE APOI S-A FACUT O SCHEMA PT. MOLDAMIN ,LA TERMINAREA CUREI DE MOLDAMIN S-AU REPETAT ANALIZELE(aslo -negativ,examen complet de urina(sumar +sediment)(observatii:albumina-urme fine,prezent urat de sodiu, proteine:prezent,pH6, densitate:1020,sediment:epitelii:rare, sediment : leucocite:relativ frecvente); Fibrinogen:230 mg/dl; Hemoleucograma completa(WBC:7.44 ;NEU1.85, LYM 4.77, MONO0.580, EOS0.153, BASOO.O88, RBC 5.02, HGB 13.4 ,HCT 40.6 ,MCV 80.9 ,MCH 26.7 ,MCHC 33.1 ,RDW 17.5 ,PLT 295 ,MPV 6.33 ,PCT0.187 , PDW 15.9 ,NEU 24.9 , LYM 64.1 (MI S-A SPUS CA SUNT CAM MARI ), MONO 7.79, EOS 2.05, BASO 1.18 , PROTEINA C REACTIVA -NEGATIV , UREE SERICA 33 mg/dl , VSH 2 mm /ora .Coprocultura E. Coli enteroinvaziv(precizez ca apoi am tratat-o pt. E coli. EX.CARDIOLOGIC:AV 98/min.Zgomote cardiace ritmice Suflu sistolic ap 1/2 in spt 2-3 i.c stg. Dg suflu sistolic inocent (SE RECOMANDA IAR MOLDAMIN 3 LUNI 600 000 LA 7 ZILE TIMP DE 3 LUNI. INTREBAREA MEA ESTE DE CE II MAI APAR MICI VANATAI PE MAINI SI PICIOARE FARA SA SE LOVESCA. ASTEPT RASPUNS. MULTUMESC ANTICIPAT. MADALINA DIN PITESTI.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este posibil sa fie o afectare a vaselor mici in contextul bolii ( vasculita) care poate da astfel de manifestari.
Medicul curant este cel mai in masura sa va lamureasca asupra acestor aspecte.

P13

acum 10 ani

MULTUMESC MULT PT. RASPUNS.