Eozinofilie crescuta

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Meningita eozinofilica

Postata de liliana395 cu 9 ani in urma.

Buna ziua !
In urma analizelor efectuate mamei mele iau iesit eozinofilele 9,7 %limita maxima fiind 4%, restul analizelor din hemoleucograma incadrandu-se in valorile normale, la fel si analizele de la ficat. Ca simptom prezinta mancarime a pielii.
Mentionez ca in luna august a fost racita si a luat antibiotice unasyn si dalacin. In urma tratamentului a avut o diaree puternica pe care a rezolvat-o si aceasta mancarime pe piele care persista.
La analizele din luna aprilie eozinofilele erau in valori normale.
Ce este de facut ?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Eozinofilele cresc in infectii parazitare, in alergii, astm, reactii la medicamente, afectiuni autoimune, etc.
Este recomandat sa consultati medicul alergolog.