enterococcus faecalis

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Sandy23_4ya cu 11 ani in urma.

Buna ziua...Dupa aproape un an de dureri in partea de jos a abdomenului si secretii care mi s''au spus mereu ca sunt normale, am fost din nou la un consult ginecologic si mi''a facut o serie de analize.La ex. microscopic colorat mi''au iesit urmatoarele :
Coloratie Gram
Celule pavimentoase frecvente ++
Leucocite numeroase ++++
Lactobacili(bacili Doderlein) +
Coci gram pozitivi +++
Bacili fini gram negativi ++
Levuri si hif miceliene: nedecelabile
La ex. bact. secretie col mi''a iesit Prezent Enterococcus faecalis.
Ma intereseaza sa stiu cum am luat aceasta bacterie? Pe internet nu am gasit foarte multe informatii si doctorita este momentan in concediu ca sa merg la dansa pentru tratament. Se transmite si la barbati? Trebuie sa faca si partenerul tratament??

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceasta bacterie se gaseste in mod normal la nivelul intestinului facand parte din flora intestinala. Fiind in vecinatatea zonei anale, vaginul poate fi lesne contaminat.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru stabilirea schemei de tratament.

Sandy23_4ya

acum 11 ani

Dar se poate transmite si la partener? El cum poate sa afle daca are?

ANCA

acum 11 ani

iti recomand pachetul detoxifiant si deparazitar dr Hulda Clark format din tinctura de nuca neagra, capsule de pelin si capsule de cuisoare. Are rolul de elimina toate tipurile de paraziti si de bacterii din organism. Este cel mai puternic tratament deparazitar.

Sandy23_4ya

acum 11 ani

multumesc Anca..sunt putin cam speriata pana revine doctorita sa pot discuta cu ea pt k nu am gasit prea multe informatii pe internet legate de acest microb..