cum scap de candidagastro-intestinala?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de laura.margareta cu 11 ani in urma.

Am capatat candida bucala de la antibiotice si nu mai reusesc sa scap de ea ,de cam un an de zile.S-a si extins.Dr.de familie mi-a dat 10 tablete nistatin si sa folosesc apa de gura.Ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul candidozei poate fi uneori o provocare datorita rezistentei la antifungice; asa ca , uneori, necesita mai multe cure de tratament pana la vindecare.
In principiu, se administreaza aceste antibiotice antifungice care se pot alege dintre o gama variata de produse. Urmati recomandarile medicului de familie. Apa de gura este indicat sa contina clorhexidina.
Dupa terminarea tratamentului verificati daca persista candida.

Adrienne

acum 11 ani

Scrie si in prospect : nistatina isi face efectul doar in contact direct si prelungit cu leziunie ,deci este eficienta pt. tractul digestiv. In candidoza bucala nu prea-si face efectul. Ar trebui sfaramate comprimatele si tinute in gura,inaintea inghitirii, cam 15-20 de minute. Dar fiind f. amare este greu de facut. Cred ca este nevoie de ceva care sa fie in contact direct si prelungit cu mucoasa,cum ar fi hexoral spray,dupa o toaletare a limbii prin razuire,apoi clatire cu ceai de musetel. Oricum tratamentul se face cate zece zile pe luna,pana la disparitia completa.