Cum putem scapă de stafilococul auriu?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Rebe cu 3 luni in urma.

Fetita mea de 5 ani si 9 luni a fost depistata cu stafilococul auriu in nas si nu scăpăm de el. Face si Infecții urinare si otite foarte des. Are mâncărimi pe tot corpul. Medicii ne trimit de la un specialist la altul. Nu găsim rezolvare.Ce ne sfătuiți sa facem?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tratamentul stafilococului auriu poate fi mai complex, fiindca acesta a devenit rezistent la multe antibiotice. In general, tratamentul consta in administrarea de antibiotice, cum ar fi: Oxacilina, Flucloxacilina, Vancomicina sau Teicoplanina. Insa, acest lucru depinde foarte mult de rezultatele antibiogramei.

O varianta de tratament ar putea fi si imunizarea injectabila sau orala cu un vaccin antistafilococic. Medicul va poate recomanda si tratamente locale cu unguente cu antibiotice, mai ales daca infectiile apar la nivelul pielii.

Adeseori, stafilococul auriu este gasit in nas, dar infecteaza si alte zone ale corpului. De aceea, este importanta igiena riguroasa. Se recomanda spalarea frecventa a mainilor, purtarea de haine curate si evitarea contactului direct cu persoane infectate.

Este posibil ca anumite conditii medicale sa favorizeze aparitia infectiilor repetate cu stafilococ auriu, de aceea este indicat sa faceti o evaluare amanuntita a starii de sanatate a fetitei.

In ce priveste simptomele de mancarime pe tot corpul, acestea pot fi cauzate de o serie de probleme de sanatate, inclusiv boli ale pielii, alergii sau chiar afectiuni mai serioase. Solicitati medicului sa exploreze toate posibilele cauze.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiica dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-cu-stafilococ-ce-cauze-au-si-cum-se-manifesta_15789
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661