Cu ce se poate asocia rifampicina?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de CorstenZ cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

In urma unor analize a reiesit o infectie cu stafilococ epidermidis. La antibiograma a reiesit ca sunt sensibil la rifampicina printre altele si am decis sa cumpar rifampicina pentru ca doar asta am gasit de cumparat local. Dar din cate vad, ar trebui asociata rifampicina asta cu alta substanta antibacteriana. Pe lista de susbstante la care este sensibil stafilococul asta in cazul meu se mai numara si: gentamicina, moxifloxacin, linezolid, teicoplanina, vancomicina, tigeciclina, fosfomicina. Imi poate spune cineva cu ce cu ce substanta din cele enumerate mai sus, se poate asocia rifampicina? Am cautat pe internet, dar inca nu am gasit un raspuns. Va multumesc tuturor.

Raspunsuri (3)

Dr. Chicin Gratiana

acum 9 ani

De cele mai multe ori acest tip de stafilococ se gaseste pe tegumentele si mucoasele oamenilor sanatosi, fara a produce o infectie, iar organismul poate sa il neutralizeze fara asocierea unui tratament medicamentos. Foarte rar, acest microorganism poate induce infectii, mai ales la persoane cu imunitate scazuta: dializati, cateterizati, in cazul grefelor, transplanturilor, interventiilor chirurgicale, etc.
Daca sunteti doar purtator sanatos, este recomandat sa nu faceti tratament cu antibiotice ci doar sa va intariti imunitatea organismului prin metode naturale. In cazul in care deja aveti o patologie determinata de acest microorganism, este recomandat sa va adresati pentru tratament unui specialist in boli infectioase.

Mariana Blank

acum 8 ani

Eu asociez rifanpicina (sinerdol) cu ampicilina cu rezultate foarte bune in durerile de spate cauzate de meridianul vezicii urinare. Durerile sunt localizate intre sprancene, in ceafa in omoplat, lombar (lombosciatica), coboara pe picior, in pulpa, pana la degetul mic.( urmariti traiectul meridianului), continuandu-l cu meridianul rinichiului care da dureri in calcatura. Nu se ia rifampicina singura caci da foarte repede dependenta si nu mai este efectiva. Il recomand in aceasta formula in toate bolile ginecologice de tip veneric.(face minuni)
Nu uitati ca este singurul medicament folosit in tuberculoza . De aceea nu se face apel la el in alte situatii. Este mai eficient decit alte medicamente.
Se poate desface o capsula, amesteca cu crema si poate fi folosit ca unguent, in diferite boli de piele infectioase.
sa va fie cu folos si multa sanatate.

Nina

acum 8 luni

Buna ziua,
E singura informatie pe care am gasit-o referitor la unguent care sa contina aceasta substanta activa. Va multumesc! Mie mi s-a dat ieri reteta pentru rifampicina, insa pentru a aplica local. Nu mi s-a spus ca nu voi gasi nimic in farmacii, ba mai mult doar farmacia tei are acest medicament, sub forma de capsule. Din pacate nu stiu in ce masura se amesteca . Mi s-a spus sa amestec Alhydran cu rifampicina. Pana ieri am luat tavanic pentru o infectie cu stafilococ auriu, eu fiind arsa cu ulei incins acum doua luni. Ranile sunt deschise inca, o parte din ele. Nu inteleg acesti doctori. Oare ei nu stiu ca nu se comercializeaza astfel de medicamente?!