Coș suprainfectat

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Vick cu 12 ani in urma.

Am simțit ceva umflătură-n zona cuprinsă între peretele lateral al orbitei și ureche,am crezut că-i un coș și am vrut să-l sparg,dar am observat că s-a tot mărit,iar acum e foarte mare umflătura,se umflă chiar și zona infraorbitală... Am presupus că e un coș suprainfectat și am început să folosesc un unguent antibiotic,dar nu prea ajută la nimic,adică simt că se umflă și mai mult. Simt că am temperatură și o senzație de ardere locală-n zona dată... O fi oare un furuncul deja? Ce tratament mi-ați sugera? Sau să merg la serviul medical de urgență? Drept că e cam dureros deja (((

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil, după cum bine aţi spus şi d-vs, este vorba de un furuncul. Pentru stabilirea conduitei terapeutice (cel mai probabil intervenţie chirurgicală), ar fi recomandat consultul unui medic chirurg