Ciuperca la unghii?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Bozianu Nicusor cu 8 luni in urma.

Buna ziua,ma confrunt de ani buni cu ciuperca la unghii,din cauza unghiilor incarnate le.am avut scoase de la ambele degete mari de la picioare nu stiu ce sa mai fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

In general, ciuperca la unghii (onicomicoza) poate fi tratata cu unguente antimicotice, lichide antimicotice sau medicamente antimicotice orale, in functie de severitatea si de tipul de ciuperca. De asemenea, este important sa urmati si masuri preventive pentru a preveni recidiva infectiei, cum ar fi purtarea de incaltaminte si sosete din materiale care permit o buna ventilare a picioarelor, mentinerea picioarelor curate si uscate, evitarea incaltamintei stranse si a sosetelor umede, si sa nu mergeti descult in zonele publice.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/onicomicoza-infectia-fungica-a-unghiei_1347