Ce pot face

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de deea.g cu 12 ani in urma.

Buna ziua. As vrea sa imi spuneti ce pot face in cazul unui furuncul care nu erupe, este in zona sudoripara, rosu si are aspect de ganglion. Imi apar in general vara, este dureros la atingere. am luat oxacilina, nu are efect, am folosit unguent cu baneocin dar nici acesta nu are nici un efect.Astept sfatul dumneavoastra. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Zonele paroase ca si zonele foliculare iritate sunt foarte des expuse foliculitelor, si diverselor forme de colectii purulente.; nu trebuiesc neglijate igienic, iar in cazul situatiei d-tale trebuie un consult chirurgical (mica chirurgie) caci transpiratia o accentuiaza .Rezorbtia continutului purulent de multe ori este foarte greoaie si cu potential de diseminare;. chirurgul o vedede si va lua masura care se impune ! Este calea cea mai scurta .