Ce inseamna rezultatele analizelor si ce tratament sa iau, daca este cazul

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Neutropenie asociata cu chimioterapia

Postata de Dia81 cu 13 ani in urma.

La urocultura mi-a iesit prezent E.Coli sensibil Augmentin, Ciprofloxacin, Cefurexim.
La frotiul sanguin: Leucopenie cu neutropenie, prezente limfocite polimorfe, monocitoza, usoara anizocitoza si polikilocitoza eritrocitara, anizocitroza trombocitara.
Culturi col: negativ
Papanicolau:moderat fond inflamator acut.Alterari celulare de natura inflamatorie.Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si mature.Prezente celule glandulare cu aspect hiperplazic.Flora microbiana polimorfa.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Din analizele facute in sange si urina ,pare ca ai avut un sindrom infectios virotic( leucopenie cu neutropenie si monocitoza )si o unfectie de cai urinare cu E. Coli sensibil ,pe primul loc , la augmentin .
Deci, trebuie sa te ocupi de starea de convalescenta post virotica si de tratamentul infectiei urinare cu augmentin
Problema ginecologica trebuie sa o clarificati cu cel care v-a recomandat analizele.
Sanatate ..

Dia81

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspuns.