CE ANTIBIOTIC E CEL MAI INDICAT?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de ileana116 cu 12 ani in urma.

Am 33 ani.La exudatul faringian a iesit streptococus pyogenus,sensibil la: Eritromicina,Penicilina,Clindamicina,Cloramfenicol,Ceftriaxon,Ofloxacin.Nu stiu care e cel mai indicat.Am VSH 31/ora;Proteina C 11;Fibrinogen normal,Leucocite 7000/mmc.Multumesc ptr. ajutor.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi administra Eritromicina sau derivaţii de Penicilină (Oxacilină, Amoxicilină)

ileana116

acum 12 ani

Va multumesc.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul curant va indica, functie de aceasta antibiograma si de posibilele alergii medicamentoase, dozele potrivite de antibiotic.