cat este de periculos rezultatul analizei?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Membrumioaradascalu cu 12 ani in urma.

buna ziua.am facut o analiza si anume helicibacter pylori si rezultatul este >8.cat este de periculos rezultatul si ce tratament ar trebui sa iau.mentionez ca am facut acest test la indrumarea dct de interne ptr ca am o durere in partea stanga in dreptul inimi.durerea nu este de la inima ci de la o spondiloza toracala.am tratament ptr hta si anume olmersartan amlodipina bisogama di crestor.ce ma sfatuiti? va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

acest rezultat trebuie comunicat medicului curant ce poate indica un tratament gastroprotector (de tipul omeprazolului) asociat cu amoxicilina si claritromicina pe o durata de 7- 14 zile.
anticorpii anti helicobacter pylori tip IgG persista pana la un an se indica efectuarea acestora in cazul pacientilor sub 45 ani care prezinta sindrom dispeptic , prin endoscopie cu biopsie in cazul pacientilor peste 45 ani, mai ales daca prezinta scadere ponderala mare, sangerare digestiva, disfagie, anemie-acestea fiind simptome de alarma