buna ziua

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de llorellay cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata de curand cu stafilococ coagulazo negativ. As dori sa stiu daca acest stafilococ poate da si dureri articulare. Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Orice focar de infectie neeradicat din organis -mai ales din amigdale si dentare pot determina si dureri articulare . medicul de familie va stabili unde este localizat si daca trebuie si cu ce eradicat ( sterilizat )

llorellay

acum 12 ani

Momentan sunt pe tratament cu cefort, mi-am facut toate analizele de 2 ori: Aslo, VSH, proteina c, toate ies in limite normale. Dar durerile osoase persista si singurul lucru care imi iese la exudat este acest stafilococ. Precizez ca acu cativa ani am avut un strptococ betahemolitic pe care l-am tratat, dar nu am facut suficient moldamin dupa aceea (2 luni). Durerile sunt la fel ca atunci. E posibil sa fie o reminiscenta? In caz ca da, ar trebui sa reiau tratamentul cu moldamin?

llorellay

acum 12 ani

P.s Precizez ca in zona de deasupra genunchilor, muschiul este inflamat. Se simte o mica denivelare la ambii genunchi.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Trebuie sa va consulte un medic reumatolog sau internist sa vada tumefactia de la genunchi. Sanatate