Bartholinita_pneumococ_haemophilus influenzae

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Dea2013 cu 10 ani in urma.

Buna,
In urma cu 4 zile am fost supusa unei interventii de marsupializare a unei bartholinite de 3cm. Mentionez ca am 26 de ani si aceasta interventie a avut loc in strainatate. Am primit in aceasta dimineata rezultatele culturilor din timpul interventiei: "Numeroase Haemophilus influenzae V si destul de numeroase Strptococcus pneumoniae". S-a efectuat si cate o anti-biograma pentru cei doi patogeni, dar am programare abia peste 3 zile la medic. Dupa interventie mi s-a spus ca nu sunt necesare antibiotice (deocamdata), doar paracetamol la nevoie. Zona abcesului este destul de bine vindecata si inflamatia s-a retras aproape in totalitate, dar in ultimele doua zile am suferit cumplit din cauza unei dureri in urechea stanga si jumatatea stanga a capului. Simt ca niste pulsatii in interiorul capului si sunt incapabila sa ma misc sau sa dorm, durerile mari apar de obicei dupa-amiaza pana spre noapte. As vrea sa stiu daca durerile de cap si ureche au legatura cu infectia sau mai degraba cu anestezia generala si deasemenea la ce as putea sa ma astept in ce priveste sanatatea mea. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Chicin Gratiana

acum 10 ani

Cel mai bine este sa consultati un medic specialist ORL care poate confirma sau infirma o eventuala infectie la nivelul urechii