bacterii bere expirata

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de MALLYNA cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In data de 01.12.2011 am cumparat de la un hypermarket un bax de bere.pe bax era stantat data de expirare de 06.12.2011, iar in cutie toete sticlele erau expirate din data de 27.10.2011.Fara sa imi dau seama am baut 2 guri din bere, apoi am descoperit ca in ea erau formate deja alge,deoarece nu era inchisa ermetic din fabrica si in contact cu aerul si termenul de expirare era mult peste a dus la formarea de alge si un gust de apa de balta.
Stimati doctori va intreb ce analize ar trebui sa fac pentru a depista daca in corp am vreo bacterie din berea expirata si ce ar putea sa imi afecteze in organism.
Va multumesc!

Raspunsuri (9)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna ziua.
Dupa consumul unui produs modificat/alterat din punctul de vedere al calitatilor fizice si contaminat bacteriologic se poate produce o toxiinfectie alimentara manifestata prin varsaturi, diaree, febra. Va sfatuiesc sa faceti o analiza microbiologica a produsului (a se lua legatura cu SANEPID-ul), puteti apela Protectia consumatorului. Pentru identificarea unei infectii bacteriene digestive se poate efectua coprocultura (examen bacteriologic al scaunului).

anonim

acum 12 ani

eu am baut bere expirata si nu am avut nimic....deci nu mori :))

anonimus

acum 11 ani

chiar acum beau bere axpirata... am mai baut si alta data deci, daca va scriu inseamna ca am supravietuit. "dacă numeri foile la plăcinta, nu o mai mănânci".
NUMAI BAGA IN SEAMA TOATE p***aILE!

bafta

acum 9 ani

esti cel mai sef ma manca-ti-as

raul

acum 11 ani

17.09.2012 cika atunci expira berea care o beau acum ... azi e 25 feb 2013 :))
am primit mia demult un bax de corona si am uitat de el ... mai am doua sticle din el, pe restul leam baut si nu am patit nimic...

catalin

acum 10 ani

07.10.2011 ora 8:00:44 asta scrie pe berea mea data de azi e 15.06.2013 :)) si am intrat pe site din curiozitate! ca am gasit in frigider la un var 4 doze de ursus!

ecoli

acum 10 ani

e grav, nu trebuie sa mai bei toata viata pentru ca iti va accentua spaimele, intre timp ar trebui sa faci un tratament psihiatric.

Stancu marian

acum 9 ani

Nu iti afecteaza nimic tie ca oameni nu traim mult,numai in adn(viitori copii daca o sa ai o sa fie betivi tare)

Marianfarmecatoru

acum 8 ani

Am beut eu apa si din garla.....hahaha daca esti tare de organism nai nici p dreaku..daca esti slab mori...si eu am baut un bax de 12 sticle uite ca mai bn ma simt...stati lilis...ptr k berea in mod general daca inca mai are acid nu inseamna k e expirata....a mea era 2015.03 02......si am bauto azi 2016 01 23