aslo marit si alergie la penicilina

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de fluturash colorat cu 11 ani in urma.

mi-am facut recent analizele si mi-a iesit ASLO de 559. mi s-a supus sa fac moldamin, dar la testul cu penicilina s-a dovedit ca sunt alergica, asa ca nu pot face moldamin. camd am sunat la o reprogramare la ORL mi s-a zis ca nu au ce sa-mi faca ca toate sunt pe baza de penicilina. ma gandesc ca poate la graba a zis asa. luni am programare, puteti va rog totusi sa-mi spuneti ce pot folosii in loc de moldamin?sa am si eu o idee in cazul in care medicul nu are;)

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se poate folosi eritromicina.

fluturash colorat

acum 11 ani

multumesc mult

ada

acum 10 ani

am un copil de 18 ani ,iar in urma unor analize facute, i-a iesit aslo 620 si helicobacter pylori 3.42 . Este alergica la penicilina .A inceput un tratament cu zinnat 500mg ,dar dupa prima pastila luata a inceput sa se inroseasca pielea iar bataile inimii sunt mai mari. Va rog sa-mi raspunde-ti si sa-mi da-ti niste sfaturi.Nu stiu ce sa fac.

ana

acum 9 ani

Un antibiotic foarte bun care nu contine penicilina, este LEKOKLAR. A fost recomandat pentru o persoana alergica la penicilina, de catre un profesor doctor.