ASLO marit dauneaza unei sarcini !?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de dyana22 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , Ma numesc Diana si am 31 de ani. Din 2008 am descoperit ASLO 400 , dar din pacate nu stiam prea multe despre acest streptocop si nu am facut tratament .In 2010 mi-a repetat analizele si mi-a iesit ASLO 600 .. de atunci am inceput sa fac injectii cu Tardocillin(Germania),iar dupa Retarpen(Austria) (dor mai putin decat Moldaminul) pana in prezent cand mi-am refacut analizele si am ASLO 240 ...mi s-a recomandat sa-mi scot amigdalitele ,dar eu nu am avut probleme de genul ...gat umflat sau amigdalita plutacee si de aceea refuz deocamdata aceasta interventie ! Am ajuns la 31 de ani ,in mai 32 si inca nu am un copil :( din cauza acestui streptocop ....am tot cautat pe internet sfaturi ,dar nu am gasit nimic... mi s-a spus de catre doctori , nu unul , ca nu se intampla nimic daca raman gravida cu acest ASLO crescut , din contra... s-ar putea sa-mi scada . Mi-e teama sa nu afecteze fatul sau pe viitor sa fie mai rau . Mentionez rezultatul ultimelor analize , poate va ajuta cu ceva .... V.S.H. 60 MIN - 10 mm (valori de referinta 2-10 ) ; V.S.H. 120 MIN - 20 mm (valori de referinta 2-20) .... PROTEINA C REACTIVA - 0.1 mg/dL (valori de referinta < 0.5 ) ; ASLO -240.3 UI/ml (valori de referinta < 166 ) . Am facut si exudatul faringian si cel nazal si au iesit negativ.
Ce ma sfatuiti ?!?! VA ROG AJUTATI-MA !!! Multumesc frumos !

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

ASLO marit ( mai ales la aceasta valoare) nu influenteaza cursul sarcinei sau sanatatea fatului.

andreea

acum 8 ani

ASLO marit nu afecteaza sanatatea fatului, insa tratamentul pentru ASLO marie (injectiile cu Moldamin) afecteaza?
Multumesc pentru raspuns

dyana22

acum 11 ani

Va multumesc frumos pt raspunsul dvs ... daca o sa mai am nelamuriri o sa va mai deranjez . O zi buna sa aveti !

Larisa

acum 8 ani

Buna eu am Sali 400fac Injecții cu tardocilin dar mai am doua una pe luna trene sa iau total 4ma dor articulațiile si m-a simt rău o data pe luna amețeli ssi dureri de cap este de la tardocilin ??