aslo marit 200 ,la fetita de 8 ani si 5 luni cu deformare de tibie piciorul drept subgenunchi,si baiat de 7ani cu durere de picior stang (tot osul)de femur si tibie .

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Dan Mihaela cu 10 ani in urma.

as dori sa stiu ce medic trebuie sa consult si daca preblemele copiilor sunt cauzate de aceasta infectie.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

ASLO creste in cadrul infectiilor faringene produse de streptococul beta hemolitic de grup A.
ASLO creste progresiv atingand un titru maxim la 4-5 saptamani dupa infectie, dupa care scade treptat in decurs de cateva luni.
Titrul de 200 nu este mare si sugereaza o infectie in trecut.
Durerile descrise nu sunt specifice acestei infectii.
Este recomandat sa consultati medicul pediatru cu competenta in reumatologie pediatrica.