ASLO mare

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Adrian409 cu 12 ani in urma.

Buna seara !
in urma analizelor efectuate a reiesit faptul ca valoarea analizei ASLO este de 343.89 .
ce inseamna acest lucru: ca am avut o infectie cu streptococ sau ca am. doctorul de familie mi-a dat tratament cu eritromicina si moldamin. De ce trebuie sa fac injectiile cu moldamin 3 ani ? Cum as putea sa aflu ce tip de streptococ am in organism?
Va multumesc !

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna dimineata.
Titrul ASLO este crescut (normal

[email protected]

acum 10 ani

TREBUIE SA FACI UN EXUDAT FARINGIAN

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna dimineata.
Titrul ASLO este crescut (normal < 200 UI/mL) ca urmare a unei infectii streptococice, probabil faringiana, pe care ati avut-o in urma cu > 1-2 saptamani. Corelarea ASLO cu alti parametrii anamnestico-clinici (suferinta cardiaca, renala , articulara precedenta, concomitenta sau secundara infectiei cu strept.), biologici (VSH, CRP, Fibrinogen, Exudat faringian, examen sumar de urina) este importanta. Va sugerez sa efectuati exudat faringian pt. a decela o eventuala infectie streptococica actuala; sa repetati ASLO peste 2-3 luni. Evolutia titrului ASLO este importanta. Decizia tratamentului de lunga durata cu penicilina retard (Mold.) trebuie bine documentata Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ASLO este anticorpul antistreptolizina . o reactie pozitiva cu valori de peste 300 U/ml poate indica o infectie recenta (daca sunt prezente semnele unei faringite si un exsudat faringian pozitiv pentru streptococ beta hemolitic) sau o infectie in trecut( in care nu mai exista semne clinice). In unele cazuri reactia este pozitiva si la persoanele ce prezinta acest streptococ, dar nu prezinta semnele unei infectii .
Ar trebui corelat acest rezultat cu un examen fizic, un exsudat farinigian, analize de sange (VSH, CRP. hemoleucograma) si semnele clinice.