aslo 715iu/ml

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de yasmin2004 cu 10 ani in urma.

fetita 9 ani,cu antecedente "rosu in gat"luna de luna pana la 6 ani,exudat mereu negativ,tratament antibiotice,analize de acuma neutrofile,hematocrit usor in scazute,limfocite crescute,candida in gura,aslo 715ui/ml,dureri zilnice in zona mezogastrului care dureaza 1-2minute.Ce e de facut,cat de grav este?Multumesc,mamica.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

ASLO creste in infectiile faringiene determinate de streptococ. Titrul este mare ceea ce inseamna ca infectia a fost recenta ( cel mult 2 saptamani in urma). Daca nu este tratata corespunzator, pot aparea complicatii, dintre care, cele mai de temut, sunt cele cardiace.
Este recomandat sa consultati medicul pediatru pentru evaluare si tratament specific ( penicilina).