amigdalita

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de clau_nada cu 13 ani in urma.

mi s-au umflat amigdalitele, si de 3 zile tot iau antibiotice(ospen), problema este ca nu imi trece febra de 3 z, am luat si paracetamol,numai at imi scadea febra, am scuipat si flegma(puroi) din gat cu putin sange. nu pot manca de la durerea din gat ce sa mai iau, ce sa fac, va rog sa imi spuneti.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Trtamentul dureaza cel putin 5-7 zile Adaugati. gargara cu ceaiuri calde si comprese cu apa statuta si alcool medicinal pana trec sarbatorile .

clau_nada

acum 13 ani

Multumesc pt sfaturi.
Mi-a trecut cu ospen, dar cam dupa 4 zile, deobicei imi trecea in 2 zile cu ospen. acum ma simt mai bine insa am ramas cu tusea, si imi cam da batai de cap, (cu sirop sper sa scap de tuse).

parerea mea

acum 13 ani

Daca n-ati facut exudatul faringian si antibiograma...sa fiti sanatoasa! Nici Mama Omida nu va ghici daca ospen-ul va fi eficace.

ochi negri

acum 13 ani

Tot ce-i posibil sa nu fie eficient OSPEN-ul.Eo infectie urata,se pare.Nu te indopa cu paracetamol ca nu-i prea bine.Nu bea nimic fierbinte,bea doar cald si incearca si un algocalmin.