amigdalita pultacee

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Liviausername cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am o problema insistenta cu amigdalitele , in ultimele 3 saptamani am avut amigdalele inflamate de 4 ori de fiecare data am urmat tratament cu antibiotice ... prima data cand s-au inflamat am urmat un tratament cu amoxicilina , a doua oara la fel ... a treia oara am luat ospen ... si a patra oara am fost la spital la urgente pentru ca mi-a fost foarte rau .. si mi s-a prescris un tratament cu penicilina injectabile timp de 7 zile .. apoi 5 zile antibiotic pastile (ospen) si au trecut 2 zile de cand am terminat si ultimul tratament .. si in dimineata asta m-am trezit din nou cu amigdalele inflamate. Chiar nu stiu ce sa mai fac !!

Raspunsuri (3)

miri80

acum 12 ani

Incearca hexoral spray ,badijonare cu albastru de metilen{daca suporti},nurofen sau ibalgin cu rol antiinflamator, tonsilotren [folosit in perioada acuta dar si pt profilaxie in cure de 6-8 saptamani] si ceaiuri multe caldute. Daca amigdalita este pultacee iei si antibiotic:augmentin. Aveam si eu aceiasi problema dar la mine acest tratament a dat rezultat si toata iarna nu am mai avut probleme cu amigdalele.

Dr. Andra But

acum 12 ani

Buna seara! te sfatuiesc sa iti recoltezi un exudat faringian (poate si niste analize de sange) inainte de a incepe antibioterapia, cel mai probabil prin medicul de familie. Pana la recoltarea exudatului, poti sa iei antiinflamatoare (ibuprofen), comprese calde la nivelul gatului si foarte multe lichide.

victoras

acum 12 ani

Amigdalitele pot fi,de multe ori de natura virala asa incit antibioticele au efect O.Daca totusi apar complicatii se poate interveni cu antibiotic(Zinnat se preteaza la asftel de inflamatii).Totodata un efect, deloc de neglijat,il au tabletele de PROPOLIS cu VIT.C si echinaceea care, pe linga faptul ca sunt antivirale,sunt si imunostimulatoare local.Iti doresc sanantate iar daca vrei lasa-mi o adresa e-mail.