STOMATOLOGIE: este radiografia de ajuns pentru a determina daca maseaua trebuie scoasa sau nu ?

Stomatologie

Postata de L500 cu 2 saptamani in urma.

As dori sa stiu daca, ac***a o radiografie dentara, stomatologul poate determina
cu certitudine daca o masea poate fi ''salvata'' sau trebuie scoasa.

Intreb, deoarece am auzit stomatolog exprimandu-se in felul urmator: in timp ce se apuca sa lucreze la masea,
poate constata ca defapt caria este mai adanca decat parea initial, si atunci singura solutie ar fi extractia maselei.

Ceea ce mi-as dori eu ar fi: sa stiu daca se impune extractia maselei, inainte de a incepe procedura medicala propriu-zisa.

Contextul este urmatorul: am deja o masea extrasa recent, si trebuie sa astept 6-12 luni pana pot efectua un implant.
Mai am si alte carii pe care vreau sa le tratez, insa daca se va impune si extractia acelor masele,
ac***a mai multi dinti lipsa, asta va afecta considerabil capacitatea de a mastica.

In mod ideal, as vrea sa incep procedura de plombare, acolo unde caria nu este prea adanca, iar pentru maselele care vor
trebui extrase, as vrea sa fac asta dupa ce realizez implantul pentru maseaua deja extrasa.

In cazul in care raspunsul corect este ca nici macar cu o radiografie nu se poate sti dinainte daca maseaua trebuie scoasa,
as avea o intrebare secundara: ce se poate face daca stomatologul incepe deja sa lucreze la carie, excaveaza partial, si afla ca
respectiva carie este prea adanca, iar eu totusi nu doresc (momentan) extractia maselei ?
Se poate pune o plomba si peste o carie incomplet curatata ? Am intrebat si asta, si mi s-a spus ca da, se poate,
dar o sa ma doara foarte tare la mestecat (probabil nervul).
Ce alte solutii alternative ar fi ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Radiografia stomatologica ofera o imagine clara a situatiei dintilor si poate ajuta stomatologul sa determine daca este necesara extragerea unei masele sau daca aceasta poate fi salvata prin alte metode, cum ar fi plomba sau canalul radicular. Totusi, radiografia nu este intotdeauna un indicator 100% sigur al starii maselei.

Decizia finala privind tratamentul depinde de mai multi factori, inclusiv starea generala de sanatate a pacientului, locul si intinderea cariei, precum si experienta si expertiza stomatologului. Uneori, o decizie definitiva poate fi luata doar in timpul interventiei, cand stomatologul poate evalua in mod direct starea maselei.

Daca o carie este prea adanca si atinge nervul, stomatologul poate recomanda un tratament de canal. Acesta implica indepartarea partii afectate a dintelui si a nervului, inainte de a umple canalul si a sigila maseaua. Daca nu doriti extractia maselei, acesta ar putea fi o optiune.

In ceea ce priveste o plomba peste o carie incomplet curatata, este posibil, dar nu este recomandat. Aceasta poate duce la probleme mai serioase pe termen lung, inclusiv infectii si dureri severe.

Daca nu sunteti sigur de decizie, puteti intotdeauna sa consultati un alt stomatolog pentru o a doua opinie. In plus, este intotdeauna o buna idee sa discutati cu stomatologul despre toate optiunile disponibile si care sunt riscurile si beneficiile asociate fiecarei optiuni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/radiologie, https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/caria-dentara_397
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/rezectie-apicala-sau-tratament-endodontic-i_14770
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/stop-cariilor-dentare_449

L500

acum o saptamana

multumesc mult pentru informatii !! optiunea cu tratamentul de canal chiar este o informatie noua, care nu mi-a fost prezentata pana acum