sangerari gingivale?

Stomatologie Gingivita Parodontita

Postata de florentinaG99 cu 7 ani in urma.

Buna ziua, de la o vreme imi sangereaza gingiile chiar si cand le ating putin cu ata dentara, nici nu folosesc din aia aspra/dura, si au devenit sensibile, imi sangereaza si la periaj bland. Doresc sa merg si la stomatolog, dar pana ajung doresc sa stiu daca e ceva grav? Se poate ajunge si la caderea dintilor? Am inceput sa folosesc parodontax si sa iau vitamina C dar nu stiu daca ce am eu necesita si alte tratamente. Daca conteaza, am 25 de ani. Multumesc!

Raspunsuri (2)

membru321232

acum 7 ani

In primul rand este foarte important sa te vada un doctor stomatolog. Ai gingiile inflamate? ai retractii gingivale in anumite locuri? Sau numai sangerare? Un diagnostic nu-ti pot oferi fara sa te vad sau fara o radiografie la toata gura care ma poate ajuta. In cel mai rau caz e posibil sa suferi de boala parodontala( acum nu stiu exact in ce stadiu este sau cat de avansata este) Nu poate fi tratata, dar poate fi incetinita pentru a nu-ti afecta dentitia. Foloseste parodontax, apa de gura, pastreaza o igiena ft buna si daca ai depuneri de tartru fugi la stomatolog pt detartraj. Sau poate ai o gingivita banala

florentinaG99

acum 7 ani

Multumesc pt raspuns! O sa vizitez un stomatolog daca voi avea probleme in continuare dupa folosirea celor mentionate de dvs.