sangerare dupa extractia molarului

Stomatologie

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

buna ziua...ieri mi sa extras premolarul si inca nu mi sa oprit sangerarea si a trecut 17 ore de la extractie,azi dimineata mi sa umflat pe partea aceea .Este normal sau trebuie sa merg la dentist?ce tratament pot sa iau?astept raspuns

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Timpul de sangerare prelungit denota intarzierea coagularii sangelui si trebuie mers la medicul de familie sa va faca trimitere la un laborator pentru a vi se face : timpul de sangerare , tmpul de coagulare , nr de trombocite si hemoleucograma . Local aplicati un tampon imbibat in apa darata si mergeti la stomatolog, inapoi pentru control.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

nu este timp de analize.....mers la medic...poate a ramas un rest de chist sau de membrana chistica...dar nu trebuie exclusa si o afectiune generala descrisa in raspunsul anterior.
trebuie intai vazut local...daca e sau nu deschis si sinusul (acest lucru numai la maxilar), daca a mai ramas ceva dintr-un eventual chist...aplicat burete hemostatic si sutura.