Pot sa am o extractie dentara daca am donat sange?

Stomatologie

Postata de Utilizator21601477481 cu 3 ani in urma.

Dupa cat timp de la donarea de sange pot avea o extractie dentara prin operatia a maselelor de minte(sunt incluse in os)?Am fost astazi sa donez stiind ca dupa nu o sa mai am voie 6 luni de zile dar nu m-am gandit sa intreb . Stiu ca calitativ sangele se reface in doua saptamani. Oare dupa doua saptamani pot avea extractia dentara? Imi e rusine sa o intreb pe doctorita ca am facut p***aa de a dona sange fara sa intreb intai daca pot....

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/donarea-de-sange-si-avantajele-ei-pentru-sanatate_16514