paradontoza tratament

Stomatologie

Postata de ameadica cu 10 ani in urma.

am un inceput de paradontoza.m-am operat dar am tot gingiile inflamate.Ma spal dupa fiecare masa ca daca nu e dezastru.Sotul are paradontoza intr-un stadiu avansat i s-a pus os fals pt a-i putea sustine dintii si a putea sa i se faca o lucrare dentara.Desi folosim pasta parodontax nu prea vad rezultate.O sa incerc si ata dentara sa vedem rezultatul(eu pot dar sotul nu pt ca are lucrare).Lui ce i se poate recomanda?

Raspunsuri (4)

cumpara-ti xylitol

acum 10 ani

Buna,

cumpara xylitol, este un zahar care atrage bacteriile si pe care dupa ce ai clatit bine gura cu el il scuip. Reduc uimitor bacteriile din gura. Un efect similar dar mai putin efectiv il are clatirea gurii cu ulei.

Mirna

acum 10 ani

Si tie si sotului va recomand bitterul suedez, sa va clatiti gura cu o lingurita de bitter diluata in apa dupa fiecare masa (in locul apei de gura obisnuite), iar dimineata si seara cate o tableta cu rasina de mumio lasata sa se topeasca in gura.

Iar tu sa incepi sa folosesti ata dentara si periutele interdentare cat mai curand. Periutele interdentare curata spatiile dintre maselele din spate unde nu poti ajunge cu ata dentara.

Dr. Cosmin Ulman

acum 10 ani

Buna ziua,

va recomand apa de gura, dus bucal si neaparat control stomatologic la 3,4 luni.

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

ameadica

acum 10 ani

multumesc pt sfaturi o sa le urmam