nevragia dentara

Stomatologie

Postata de koka cu 12 ani in urma.

ce putem face pt o durede puternica a danturi.poate fi cauzata de consumul mare de dulciuri?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este cunoscut faptul că băuturile şi alimentele reci sau fierbinţi, precum şi zaharurile (dulciurile) pot irita dentina (formată dintr-un număr mare de pori care conduc la nervul situat în profunzimea dintelui) şi implicit stimula nervul, cauzând sensibilitate, disconfort şi durere. În cazul durerii dentare este recomandat cât mai rapid consultul unui medic stomatolog, cel mai în măsură a identifica cauza acestei dureri dentare. Până ajungeţi la medic puteţi administra medicamente antialgice.

koka

acum 12 ani

multumim de raspuns ,durerea a fost provocata in urma consumului a 1/2 kg rahat