Molar pierdut!

Stomatologie

Postata de kos87 cu 12 ani in urma.

In urma cu 3 ani am avut un molar (mandibular) tratat de o carie. Plomba mi-a cazut in urmatoarele 2 luni. Am tot amanat vizita la medicul stomatolog. Intre timp acest molar l-am pirdut definitiv (bucata cu bucata). Am ramas cu un rest radicular care mia creat abcese periodontale pe care le-am tratat cu augumentin si ibuprofen sistemic. Acum am observat o carie radiculara se pare (chiar la originea aparenta din gingie) la un molar vecin la care am durere la atingere (limba). Stiu ca recomandarea dumneavoastra este sa vizitez medicul cat de curand insa intrebarea este ce comlicatii ar putea sa aprara care m-ar face sa inving frica ancestrala de stomatolog?

Raspunsuri (3)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

"ce comlicatii ar putea sa aprara care m-ar face sa inving frica ancestrala de stomatolog?"

Sa pierdeti si acel dinte, daca nu faceti nimic.

Dara

acum 12 ani

Sa se extinda problema si la ceilalti dinti. Sa iti miroase urat gura de la carii, sa-ti fie teama si rusine sa deschizi gura fara dinti sau cu dintii rupti, sa ajungi sa porti proteza pe care noaptea s-o pui in pahar.
Cred ca mai sunt si alte posibile complicatii care ar trebui sa te determine sa mergi la dentist. Succes.

Dr. Cosmin Ulman

acum 12 ani

Intr-o prima faza poate aparea o durere acuta datorata
deschiderii camerei pulpare de catre carie, insa durerea va trece dupa cateva
zile.
Dupa o perioada de citeva luni sau ani poate aparea un abces (alta durere
la fel de acuta) si probabil indicatia de extractie a dintelui.

Dr Lazarescu Florin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro