intrebare

Stomatologie

Postata de loredana_dana cu 13 ani in urma.

buna ziua, am o fetita de 17 ani de curind a descoperit o mica gaura in smaltul unui incisiv,uneori devine foarte vizibil din cauza anumitor alimente consumate.cum ar trebui trata ?stomatologul i-a recomandat o bijuterie dentara dar fetita nu doreste asa ceva ,ce alta varianta mai exista?multumesc !

Raspunsuri (8)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

obturatia cu compozit fotopolimerizabil (plomba)

loredana_dana

acum 13 ani

medicul de ce nu mi-a propus asa ceva ,e mai greu de realizat decit aplicarea unei bijuterii dentare?!

loredana_dana

acum 13 ani

dintele se poate deteriora mai mult daca nu este obturat? lucrare ar trebui sa fie facuta foarte fin si medicul a considerat ca nu merita efortul respectiv.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

atata timp cat eu nu am vazut,,,,nu stiu cat de fin sau de nefin....

loredana_dana

acum 13 ani

da punctul este destul de mic cit virful uni ac mare dar devine inestetic peste zi pina ajunge sa foloseasca periuta de dinti .programul nu permite.multumesc pentru dialog!

loredana_dana

acum 13 ani

pe un alt dinte a mai aparut o pata mult mai alba decit dintele natural ce ar putea fi ?

loredana_dana

acum 13 ani

am rezolvat problema,punctul cu pricina era deja inceput de carie.a fost obturat cu material compozit fotopolimerizabil ,e perfect sper sa nu cada .multumiri medicului!!!

Iulian

acum 13 ani

Pata respectiva ar putea fi flouroza. Cel mai bine este sa intrebi medicul si despre pata respectiva.