Fluoroza sau carie de biberon???

Stomatologie

Postata de Adyna2012 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani si jumatate care are pete maronii pe dintii din fata.
Primii dintisori i-au iesit la varsta de 5 luni si erau perfecti, dupa un timp pe dintisorii din fata de sus au aparut niste pete albe mate iar mai apoi dupa un timp aceste pete au devenit maro si dintisorii au inceput parca sa se macine formand intre ei o gaurica care avanseaza destul de repede. In cateva luni au aparut pete maro si pe dintisorii de langa(care au inceput sa se sparga), pe maselute (la baza maselutei).
Medicul stomatolog mi-a spus ca ar fi carie de biberon (in spatele dintisorilor nu exista nici un fel de pata sau carie ,se vede parca ar fi afectat doar smaltul care acum se sparge :( ) si mi-a recomandat sa-i dau zymafluor de 2 ori pe zi ca sa stagneze caria.
Din pacate vad ca avanseaza atat petele maronii (catre alti dintisori pana mai ieri curati) cat si distrugerea smaltului :( si nu stiu ce sa cred....sa fie carie sau fluoroza??? Sa-i opresc zymaflorul? Petele maronii arata ca o depunere de calciu :( (nu stiu cum sa explic altfel)....
Zymaflor ii dau 2 pastilute de 0.25 /zi iar pasta de dinti are 500 ppm.
Eu in timpul sarcinii am mancat foarte mult peste, este posibil sa fi asimilat prea mult flor fetita?

Va multumesc anticipat,
A. Dobre

Raspunsuri (2)

Dr. Hurducas Daniela

acum 12 ani

Buna ziua ,
seara nainte de culcare nu ma dati copilulu ceai, lapte indulcit orice contine zaharuri ,seara inainte de culcare spalati copilul pe dintisori; cu privre la adminstrarea de zymaflor nu mai administrati afecteaza structura dentara definitiva a smaltului, va pot spune din cazuri concrete.
O zi buna

Adyna2012

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns.
O spal pe dinti de doua ori pe zi dimineata si seara. Inainte de culcare nu bea lapte, nu mananca dulce si nu bea ceai:( dar totusi avanseaza. Mi s-a propus sa merg sa-i curete dintii ,nu sa-i albeasca ci sa-i puna plombe unde s-au spart :(....dar ma gandesc ca este prea mica si nu va colabora cu medicul.
Zymaflour ii dau din data de 21 Decembrie 2011, o afecteaza cumva daca il opresc acum?
Va multumesc.