durere dupa extractie

Stomatologie Cestodoza

Postata de onutza028 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. In decurs de o luna am facut 7 extractii, 2dintre ele cu infectie dar fara durere foarte mare dupa ce a trecut anestezia. Maine se face o saptamana de la ultimele 2 extractii care nu aveau infectie, extractia e fost ok doar ca dupa 2 zile au inceput durerile in gingie si am notat o bucatica de masea. Am sunat medicul si mi-a zis sa stau linistita ca e doar o bucatica de os pe care trebuie sa-l taie cand o sa merg peste o saptamana la cabinet si daca ma doare sa iau aulin. Intrebarea mea e de unde a aparut acel os ? Cumva mi-a rupt osul in timpul extractiei?Mentionez ca ma doare toata fata, obrajii, fruntea si cand vorbesc am disconfort iar cand mananc ceva (iaurt si supe frulate) mi se pare ca dintii stau sa se rupa. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Cosmin Ulman

acum 10 ani

Buna ziua,
bucatica de os este posibil sa fi fost o bucatica de margine alveolara care s-a rupt in momentul extractiei. Intr-adevar nu este nimic periculos sau complicat. Durerea poate aparea daca a ramas o margine ascutita si irita gingia sau daca s-a produs o inflamatie a alveolei dupa extractie. Aulin sau orice alt inflamator este foarte bun.

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog -Clinica Trident Dental
www.clinicatrident.ro

Leonard

acum un an

Buna ziua, după 9 zile de extracție a unei masele , este normal sa mai am dureri de maxilar mai exact toată partea dreaptă de unde sa extras măseaua cu numărul 47. Vă rog frumos dacă puteți să-mi dați un răspuns că nu știu dacă e ceva normal și sunt puțin speriat. De când am scos și capu mă doare și vederea îmi e mai ciudată de la durere . Vă mulțumesc. Aștept un răspuns.