Durere dinti piliti, e normal ?

Stomatologie

Postata de vladut02 cu 7 ani in urma.

Buna ziua, din cauza lipsei unui dinte, am ajung sa imi fie piliti cei 2 dinti din imprejur , pentru a umple acel gol ramas... pilirea dintilor a avut loc acum 2 saptamani.. De atunci ma mai dor din cand in cand dintii piliti, la rece( e normal ) , insa ma mai trezesc noaptea cu durere.. in timpul lucrului ma ia deodata durerea.. Daca ating cu degetu/limba, nu ma doare. Daca ating cu unghia ( ascutita ) ma doare.. Daca iau nurofel trece durerea instant si revine peste ore intregi sau chiar o zi ! Este normala acea durere ? Trebuie sa spun ca nervii nu au fost scosi de la dintii piliti. Dupa amplasarea dintilor falsi , va disparea durerea ? Va rog ajutati-ma... Dentistul spune ca e normal , dar nu cred ca intelege ce vreau eu sa spun...

Raspunsuri (3)

Ratiu

acum 7 ani

Daca dintii sunt vitali (nu au nervul scos) este perfect normal sa aveti aceste dureri, deoarece dentina nu mai este protejata de smalt (niste coroane provizorii ar fi recomandate pentru linistea dumneavoastra sufleteasca) si atunci nervul reactioneaza la diferiti stimuli (rece, cald, dulce etc)

Pe scurt, este normal.

Daniela v

acum 11 luni

Aceasta situația o am si eu eu am terminat lucrarea de mai bine de 3 luni și ma doare i grozitor spune ca nu intege de ce ,da vina pe bruxism dar nu e asa ma doare când meste ma doare dimineata ii simt umflati usturime si durere

Daniela v

acum 11 luni

Aceasta situația o am si eu eu am terminat lucrarea de mai bine de 3 luni și ma doare i grozitor spune ca nu intege de ce ,da vina pe bruxism dar nu e asa ma doare când meste ma doare dimineata ii simt umflati usturime si durere