Dinte se misca

Stomatologie

Postata de d0lLi3 cu 12 ani in urma.

Am tras o cazatura zdravana si mi se misca un dinte..partea din fata a Molarului Primar de pe partea stanga..daca dau cu unghia pe dinte langa gingie acolo observ ca este iesit putin..intrebarea mea..este vreo sansa ca el sa se stabileasca dintele sau trebuie neaparat sa il scot..

P.S : Dintele se misca cat de cat..si ma doare cand il misc..cand il las asa nu ma doare (ceea ce inseamna ori ca inca mai am nerv..ori ca dau in gingie..?)

P.S 2 : Va rog nu raspundeti cu "Mergi la un stomatolog " pentru ca chiar nu pot sa merg zilele astea.. si apropo..am de o saptamana chestia asta :D

Raspunsuri (4)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

nu vreau sa fiu acid...dar unde ati putea sa mergeti? la preot?

d0lLi3

acum 12 ani

Chiar nu am intrebat unde sa merg..

Dr. Florin Lazarescu

acum 12 ani

Din ce descrieti este posibil sa aveti o fractura a peretelul vestibular (dinpre obraz) al molarului cu pricina. De aici si durerile la masticatie, datorita miscarii acelui fragment. Din pacate o sa va recomand sa mergeti la medic, pentru ca nu puteti face extractia singur :)

Dr. Lazarescu Florin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

d0lLi3

acum 12 ani

atat vream sa stiu..daca trebuie extractie sau nu..si oricum..dintele se misca destul incat sa il pot prinde si scoate afara..