Despre latimea coroanelor pe rimplanturi ?

Stomatologie

Postata de Utilizator21716285605 cu o luna in urma.

Buna ziua.
Pe partea dreapta pe mandibula nu mai am masele deloc. Mi-ar trebui puse pe 2 implanturi 4 coroane ceramice total fizionomice pe implant in locul unui premolar si 3 molari. Intrebarea mea este daca aceste coroane de pe mandibula puse pe implanturi vor avea aceeasi latime de masticatie cu maselele corespondente de pe maxilar sau vor fi mai mici. Si daca vor fi mai mici cu cat – procentual vorbind.
Multumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Din punct de vedere al proteticii dentare, coroanele puse pe implanturi pot avea aceeasi latime de masticatie ca si maselele corespunzatoare de pe maxilar. Acest aspect depinde de mai multi factori, cum ar fi spatiul disponibil in cavitatea bucala, dimensiunile implanturilor si abilitatea tehnicienilor dentari de a construi coroanele in asa fel incat sa reuseasca sa imite cat mai fidel dimensiunile maselelor naturale.

In principiu, scopul este acela de a va restaura din punct de vedere functional si estetic cat mai aproape de conditia initiala, deci in lipsa unor contraindicatii anatomice sau tehnice, coroanele pe implanturi ar trebui sa aiba aceeasi latime ca si dintii naturali.

In cazul in care coroanele ar fi mai mici, procentajul s-ar putea schimba de la caz la caz, in functie de situatia individuala a fiecarui pacient.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Implantologie/totul-despre-implantul-dentar_440
sfatulmedicului.ro/Implantologie/riscuri-si-efecte-negative-in-urma-procedurii-de-implant-dentar_13054
sfatulmedicului.ro/Estetica-dentara/implanturile-dentare-tipuri-avantaje-si-riscuri_16962

Utilizator21716285605

acum o luna

Multumesc.