ce se intampla?

Stomatologie

Postata de chimista cu 13 ani in urma.

Imi creste maseaua de minte de pe arcada superioara. Uneori ma doare toata partea cu maseaua, inclusiv urechea si gatul,iar intre cele doua maxilare a aparut o pata alba. Dintii de sus ii simt grei si am senzatia ca or sa cada. Toate aceste simptome se atenueaza foarte mult atunci cand folosesc o apa de gura pe baza de clorhexidina. In schimb de cand o folosesc mi-au aparut niste pete maronii pe dintii de sus. Ce se intampla? Ce pot face sa nu ma mai doara?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Eruptia maslelor , asa zise , de minte de obicei apar insotite de dureri mari , uneori se practica extragerea lor. Mergeti la un cabinet din clinica universitara sau din policlinica sa fiti consultat si sa primiti toate lamuririle, dupa ce se va vedea sitiatia locala gingivala

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Petele maronii sint de la clorhexidina. Daca nu dispar la periajul obisnuit, atunci se poate face un periaj profesional in cabinet pt inlaturarea lor. important este sa stiti ca petele de clorhexidina NU ramin definitiv pe dinte.
Mergeti la stomatolog. S-ar putea ca cea mai buna solutie pt dvs sa fie extractia maselei de minte.