apa oxigenata

Stomatologie

Postata de gabitzatha cu 11 ani in urma.

daca pun intr-o oala apa si o fier nu este tot apa oxigenata??? sau trebuie neaparat sa cumpar de la farmacie???

Raspunsuri (8)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

"daca pun intr-o oala apa si o fier nu este tot apa oxigenata???"
NU.

Apa e apa... iar apa oxigenata e altceva.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 11 ani

poate ca in tratatele de chimie ale tovarasei Elena CEAUSESCU era posibil.....

Andreea

acum 11 ani

Domnilor doctori, raspunsurile dvs sunt o adevarata palma data unui pacient. Ma simt extrem de dezamagita de ceea ce am citit. Eu nu o cunosc pe aceasta domnisoara care a adresat intrebarea pe forum, dar consider ca daca a facut acest gest este pentru ca avea nevoie de un raspuns clar, nu de ironii ieftine.
As dori sa va reamintesc ca sunteti medici si ca nu trebuie sa folositi un vocabular care in mod vadit intimideaza pacientul. Ma intreb daca ma aflam in cabinetul unuia dintre domniile voastre cum imi vorbeati. Probabil nici nu ma asezam bine pe scaun ca si ma vedeam fortata sa ies pe usa din cauza atitudinii.
Trebuie sa stiti ca daca intrebarea vi se pare copilareasca (probabil vine de la o adolescenta) nu sunteti fortati sa raspundeti, mai ales daca aveti de gand sa fiti rautaciosi dand citate si aducand-o pe Elena Ceausescu in discutie!
Rusine!

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

@Andreea,
Intrucit v-ati adresat cu "domnilor doctori", ma simt si eu vizata... asa ca va rog sa mai cititi o data mesajul meu de mai sus.

Ca tot sintem in prag de an nou... la multi ani!

Andreea L.

acum 11 ani

Apa oxigenata (sinonim: peroxid de hidrogen) nu e tot una cu apa potabila. Dupa cum ii spune si numele, se caracterizeaza prin prezenta unui atom de oxigen in plus(H2O2) fiind o specie oxigenata. Este puternic oxidanta, iar in prezenta apei (deoarece apa oxigenata este de fapt o solutie diluata 3% de peroxid de hidrogen) se descompune si degajeaza oxigenul molecular, acesta din urma ac***a diferite actiuni: antiseptica, hemostatica locala, iar in dermatologie pt decolorarea pielii sau a parului. Se foloseste doar extern!
Asadar, depinde doar daca ai nevoie de ea sau nu,iar daca da atunci trebuie sa o cumperi de la farmacie.

Petrica Berari

acum 10 ani

Poate raspunsul meu este tarziu.A fierbe apa inseamna a o purifica de microbi , bacterii etc.A distillata apa inseamna a o descompune in oxigen si hidrogen iar prin recombinare este apa distilata. H2O.Apa oxigenata are o compozitie atomica diferita in sensul ca difera numarul de atomi oxigen si hidrogenin molecula iar aceasta compozitie o face sa oxideze leziunile corporale deschise si dezinfectandu_le prin omorarea microbilor.Nu indraznesc sa scriu compozitia atomica O si H de frica sa nu fac confuzie cu apa grea.Ce sa fac,mai uita omul.

gabitzatha

acum 10 ani

multumesc pentru raspunsuri la intebarea mea

Cristy Mishu

acum 10 ani

Apa oxigenata are formula H2O2. Apa grea are formula tipica a apei, H2O, diferenta intre apa normala si apa grea se regaseste in atomii de hidrogen. Pe cand protiul,atomul cel mai comun al hidrogenului, are in nucelu doar un proton, deuteriul, atomul de hidrogen prezent in apa grea, are, pe langa un proton in nucleu, si un neutron.