apa de gura

Stomatologie

Postata de chimista cu 13 ani in urma.

Pentru ce perioade de timp este recomandata folosirea apelor de gura cu clorhexidina? Ce efecte secundare provoaca folosirea acestora pentru un timp indelungat?

Raspunsuri (2)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Buna ziua,

De obicei se recomanda pt 3-4 saptamini.
Efectele secundare cele mai frecvente sint colorarea dintilor si a limbii, alterarea gustului alimentelor. Aceste efecte sint reversibile.

daniel

acum 10 ani

buna , care ar fii perioada maxima de folosinta a apei de de gura cu clorhexidina sau poate fii folosita zilnic fara nici o restrictie ??? multumesc