stafilococ aureus ?

Stafilococ auriu

Postata de georgiana cu 4 luni in urma.

dacă am fost diagnosticata cu stafilococ aureus exista șansa să se transmită și la partener dacă acesta este perfect sănătos?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Stafilococul aureus poate fi transmis de la o persoana la alta prin contact direct cu pielea, prin contactul cu obiectele contaminate sau prin contact sexual. Daca sunteti diagnosticata cu stafilococ aureus, este posibil ca acesta sa se transmita si la partenerul dumneavoastra, chiar daca este perfect sanatos. Pentru a reduce riscul de transmitere, este recomandat sa respectati masurile de igiena personala, cum ar fi spalarea regulata a mainilor, curatarea si dezinfectarea obiectelor personale si evitarea contactului direct cu zonele afectate ale pielii. De asemenea, este important sa consultati un medic specialist in boli infectioase pentru a primi instructiuni si tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic infectionist : https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661